Tark maaelu on Eesti Teadusagentuuri poolt rahastatud uurimisprojekt, kus löövad kaasa teadlased Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Norra Trondheimi teadus- ja tehnoloogiaülikoolist.

Eesmärk
Uurimisprojekti missioon on laiendada suurlinnade-keskset ja tehnoloogia võimalustest tõugatud “targa linna” agendat maapiirkondadesse . Keskendume „targale maale“ ja selle rollile regionaalse ebavõrdsuse leevendamisel ning inimeste heaolu parandamisel. Küsime, milliseid teenuseid saaks lahendada nutikamalt ning millistest uutest ja olemasolevatest digitaalsetest lahendustest võiksid maal elavad inimesed kasu saada. Uurime, millised on takistused nutikate lahenduste ja digitaalsete vahendite kasutusevõtmisel. Analüüsime, millised on maakohtade innovatsiooni „biograafiad“ ning kuidas need andmete lisandumisel ja koosloome käivitamisel muutuvad.

Sihtgrupp
Targa maaelu fooksuses on eakad, kasvav osa elanikkonnast, kelle tehnoloogiaga kohanemine on sageli aeglasem. Osalevatele eakatele tagatakse tasuta nutiseade, mis on varustatud maapiirkondadele ja eakatele loodud rakendustega. Koos õpitakse nutiseadet ja selle erinevaid rakendusi kasutama. Läbi nutiseadme loodame maapiirkondade teenuste kättesaadavust parandada ning väärikate kasutajatega koos valmiksid läbimõeldumad nutitelefonipõhised teenused ja rakendused.

Metoodika
Vastavalt meie uurimisrühma väga erinevale taustale, arvutiteadusest geograafia ja psühholoogiani, rakendame erinevaid uurimismeetodeid: 
  • ekspertintervjuud - uurime, milliseid teenuseid on maapiirkondades elades vaja ning kuidas neid disainida;
  • intervjuud eakatega - õpime koos sihtgrupiga nutiseadmete kasutamise ja õppimise nüansse, proovime aru saada, milliseid nutikaid lahendusi maapiirkondade elanikud vajavad;
  • sotsiaalsed häkatonid - võimaldame kaasa mõelda, milliseid uusi nutikaid lahendusi maapiirkonnad vajavad;
  • õppimiseksperiment - kujundame koostöös uuringus osalevatele eakatega, ekspertidega ja teiste osapooltega maapiirkondadele sobivad rakendused, tagame uuringus osalevatele eakatele nutiseadmed  ning toetame selle kasutamisel;
  • peegeldusseminarid - jagame saadud teadmisi osaliste, Eesti omavalitsustega, ettevõtjatega ning laiema avalikkusega.


Vaata ka: UURIMISALAD
Vaata ka: INIMESED